logo

reklam

Fadime Ayvalıtaş : Hayatımız eskisi gibi değil

Gezi Parkı eylemleri sırasında oğulları Mehmet Ayvalıtaş’ı kaybeden Ali ve Fadime Ayvalıtaş çiftinin evi bayramda hüzünlü ve sessiz. Anne Fadime’nin “gülümü kopardılar” dediği Mehmet için baba Ali de “oğlum, arkadaşım yoldaşım gibiydi” diyor.

 

ayvailtas32

Rıfat Doğan/soL   

Mehmetsiz geçen ilk bayram bugün Mehmet olsaydı ne yapardı ?

Fadime Ayvalıtaş (anne): Mehmet hayat dolu bir insandı. Hep garibanların yanında olurdu. Yemek götürürdü, giyecek verirdi. Daha ailesinin bayramını kutlamadan gider onların elini öper, onların bayramını kutlardı. Daha sonra ölen amcasının ve dedesinin mezarına giderdi. Bugün yaşasaydı askerde olacaktı. Onu askere gönderecektim. Ben onu arkasından ağlamak için büyütmedim. Çok büyük hayallerle gönderecektim onu askere.

Kaç gün kalmıştı askere gitmesine?
Ali Ayvalıtaş (baba): Bugün altıncı gün olacaktı askerde.
F.A.: Yemekler hazırlayacaktık. Kurban kesecektik onun için. Mehmet’imin ellerine kına vurup davullu zurnalı gönderecektim. Mehmet çok iyi bir insandı. Gülümü dalından kopardılar. Onu benden aldılar.
A.A.: Mehmet bugün bu evde olsaydı, bu evde sessizlik değil hayat olurdu. Değişik bir hava vardı. Mehmet’in varlığı bu eve güç katmıştır. Harçlığını alırdı ama öyle bir harçlık da değil kendisine yettiği kadar.

Hayatınızda birçok şey değişti Mehmet’ten sonra…
A.A.-F.A.: Hayatımız eskisi gibi değil. Evet, yaşıyoruz ama diğer kalan iki çocuğumuz için yaşıyoruz. Bizim bu saatten sonra yüzümüzün güleceğini düşünmüyorum. Ama Mehmet’im Türkiye’ye mal oldu. Dünyaya mal oldu. Herkes onu tanıdı. Sadece Tayyip Erdoğan ve adamlarının umurunda değil. İnsan ayrımı yapan Müslüman olamaz, olsa olsa şeytan olur. Oruç tutuyormuş; Allah inansa ben inanmam. Beş evladımız gitti, onun tuttuğu oruç kabul olur mu? Reyhanlı’da katliam oluyor adam Amerika’ya seyahate gidiyor, ya senin insanların ölmüş senin ne işin var orada. Sonra da orada ölenler Sünni diyor Alevi Sünni ayrımı yapıyor. Böyle bir başbakan olabilir mi? Bu yakışır mı bir başbakana.

Çok duyarlı insanlarımız var ama Türkiye halkının yaratıcılığı bir başka. Onların varlığı bize güç katıyor. Hangi birini okusam başka bir duygu yaşıyorum. Senin oğlun olmak istiyorum diyen de var, sonuna kadar sizin yanınızdayız diyenler de… Türkiye’de çok güzel insanlar var, onlar da olmasa Türkiye olmayacak.

Meclise gittiniz, orada neler konuşuldu? Neler yaptınız?
A.A.-F.A.: Meclise gittiğimizde Hüseyin Aygün bizi çok iyi karşıladı. Orada bütün taleplerimizi, duygularımızı dile getirdik. Bu acı o kadar büyük ki tarif edilecek gibi değil ama orada anlatmaya çalıştık yine de.

Mehmet’in ne hayalleri vardı?
F.A.: Mehmet’in en büyük hayali subay olmaktı. Ama okulu bırakmak zorunda kaldı. Çünkü okulda ayrımcılığa maruz kaldı. O iki kardeşinin de okumasını ve diplomalarını alacağı günü beklerdi ve bunun hayalini kurardı. Ölmeseydi bir hafta sonra ablasının diploma törenine Kütahya’ya gidecekti. Ablasını çok severdi. O geldiğinde benden onun sevdiklerinin yemeklerini pişirmemi isterdi. O askerden geldikten sonra aileme daha iyi bir hayat yaşatacağım derdi. Böyle hayalleri vardı.

A.A.: Mehmet benim oğlum, arkadaşım ve yoldaşımdı. Buna nasıl alışırım bilmiyorum. Çok anlayışlı bir çocuktu.

Soruşturmada bir gelişme var mı?
A.A.: Hayır yok, savcı zaten adli tatilde ve daha olay yeri inceleme bile yapılamadı. Nasıl bir adalet nasıl bir hukuk bilmiyorum.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ