logo

reklam

Gençlerin Özgürlük Şarkısı


Yaşar Seyman
yasarseyman@kirmizihaber.com
yasar_seyman

23.06.2013
Gezi Direnişi’nden sonra herkes birbirine soruyor:
“Bu kadar zeki, bu kadar mizah duygusu yüksek gençler bugüne kadar neredeydi?”
Ülkemizde, evimizde, üniversitelerimizde, işyerlerimizde, meydanlarda, sokaklarda her an bizimle birlikte yaşayan gençler. Bizim gençlerimiz. Biz onları hiç bizim yarınlarımız görmedik ki?
Özellikle erkekler yani babalar, bazı hafta sonu babaları çocuklarını göremediler. Çünkü onlar kendi ezberlerini bozamadılar. Erkek çocuk için ayrı kız çocuğu için ayrı yaşam reçeteleri var. “Şu okulu okumalısın. Spor yapıyorsan yıldız olmalısın. Ne iş yapıyorsan bir numara olmalısın. Yaşam senin sandığın kadar kolay değil baba parasıyla yaşamak kolay.” Gibi sıradan öneri ve yol haritaları gösterdiler. Kuşkusuz tüm babalar için bu tanım geçerli olamaz. Bunlar tanıklıklarımdan kalanlar…
Bazı annelerde klasik yaşam öğütleri, reçeteleri veriyorlar oysa bu gençler ‘Endüstri Devrimi’ gençleri değil ki? Bu gençler ‘İletişim Devrimi’ sonrası gençler. İnternetin bilgi nehirlerinden akıyorlar. Sizin klasik yolu çizilmiş yatağından akarken; batan nehirlerinizden olabilirler mi?
Anne ve babalar gençlere yol haritaları, başarı öyküleri anlatacaklarına; onları erinç, içtenlik, doğallık ortamında sevgiyle besleseler, yaşamlarına karışmasalar, onlarla arkadaş olsalar yaşam daha güzel olmaz mı?
Sanal medyaya kuşkuyla yaklaşan anne ve babalar çocuklarını anlayabilirler mi? Gençleri görebilirler mi? Toplumu çözebilirler mi? Facebook, tweet dünyasında inanılmaz güzelliklerle karşılaşıyor insan. Kuşkusuz her güzellik bir gül ise dikenleri olacaktır. Risk almaktan korkmamak gerek. Sorun korkaklıkta önce korkuyu yenmek lazım korkuyu. Yüreklerinize bağdaş kurmuş korkuyla yol almak olanaksız. 2000 yılında çıkan kitabımın adı: “Asmin/ Korkuyu Yenmeliyiz.’  Babalar ve anneler kendinizce zirve yapmış olabilirsiniz sonra sizin yaptığınız o zirve çocuklarınız tarafında yetersiz bulunur. Anne ve babaların en büyük zirvesi çocuğuyla kurduğu iletişimin günümüze yansımasıdır.
Gençlerimiz önce evden sonra okullardan, toplumsal yaşamdan, medyadan bu baskıyı yaşamaya ve biriktirmeye başladılar. Gezi direnişi bir kıvılcım yaktı.
Tweet’da birçok genç izliyorum. Birinin şu tweet’ına bakar mısınız? Kendini @internetvekili olarak tanımlıyor. Müthiş! Kutlanası bir özgüven! Son tweetlerinden biri “Brezilya’daki eylemden; hepimiz Yunan, Türk, Meksikalıyız. Bizim ülkemiz yok, biz devrimcileriz…”  yine aynı gençten bir başka tweet: “ Abdullah Cömert’in otopsi raporunda ölüm nedeni belli değilmiş. Faili meçhul’deki “fail” kelimesinin devlet olduğunu 100 yıldır biliyoruz.”
Bu gençler, lidersiz ve örgütsüz gençler. Yaşamını örgütlü yapılarda tüketen hatta yıllar önce sendika genel kurulunda “Bir kelebek kadar ömrüm olsa örgütlü yapılarda tüketirim.” Diyen biri olarak bu gençlerin lidersizliğini anlıyorum. Örgütlenme yolunu da bulacaklar. Bu gençlerin kuracakları örgütler de özgür olacak! Siyasi iktidarların arka bahçesi olup, üyelerinin haklarını korurken fren ayarı yapmayacaklar! Özgür örgütlerin özgür üyeleri ve özgür liderleri olacaklar.
Bu gençler aynı anda tepki duyuyor ve birleşiyor; ortak akılda buluşuyorlar. Kimin söylediğinden çok ne söylediğine bakıyorlar. Örneğin: “ Gezi Parkı Gezi Kalsın! Ağaçlar kesilmesin! Parkı korumak istiyorum! ”
Direniş Anadolu topraklarında var. Genlerimizde var. Emperyalist güçlere karşı direnen bir halkın çocukları; ‘Küresel Dünya’ ve iktidar baskılarına elbette başkaldırır. Özgürlük isterler.
Yıllardır değişimin ve dönüşümün dinamiği kadınlar ve gençler diye hem yazdım hem söyledim.
Özgürlük şarkıları söyleyen gençleri yalnız bırakmayın!
Yaşasın kadınlar ve gençler!
Özgürlük şarkısı söyleyen gençleri seviyorum!
YAŞAR SEYMAN

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yerde sürünen insanlık

  07 Ekim 2015 Yazarlar

  Zırhlı aracın arkasında bir insan gövdesi, yerde sürükleniyor. Sürükleyenler hınçlarını alamamış, bir yandan iğrenç küfürler ediyorlar... Hemen ‘montaj’ dendi bataklık medyasında. Halbuki, niye montaj olsun? Çok mu şaşırtıcı? Nitekim sonradan video görüntüsü çıktı ortaya. Montaj falan değil. Son derece ‘normal’ bir görüntü... Bunlar şaşırtıcı şeyler değil. Az ileride ‘özel harekatçı’lar bir gazetecinin kafasına silah dayayıp ana-avrat küfrediyordu. (Kim bilir, belki o da montajdır. Hilal Kaplan’a falan sormak lazım.) Sonra... Ahmet Hakan...
 • Tarih tekerrürden ibarettir

  07 Ekim 2015 Yazarlar

  Ahmet Hakan’a saldıranlardan birinin ifadesine göre talimatı eski özel harekât polisi Yahya Kemal Gezer vermiş ve şöyle demiş: “Tahrik ediyor. HDP’ye o verilmesi için teşvik ediyor. Bunun indirilmesi lazım. Bu akşam talimat verildi. İşin içinde MİT var. Emniyet var. Reis var. Bu işi iki üç gün içinde bitirin bize paketi verecekler.” İfadeye bakılırsa talimat “Kanlıca’dan” geliyor. Pakette ise 100.000 lira olduğu söyleniyor. Yahya Kemal Gezer’in adı daha evvel İbrahim Şahin ve Ayhan Çarkın gibi tanıdık isimlerle yargılandığı için gazete ar...
 • Bırakın bu kez analar ağlasın

  03 Ekim 2015 Yazarlar

  En keskin yerindeyken bir savaş, yani korku yerini artık yalnızca öldürme hissine terk etmişken, siperler bir bıçak atımı mesafede ve göz gözü görüp seçebiliyorken, insanlar birbirlerinin kanına susamış ve süngüler düşmanın böğrüne saplanmak üzere takılmışken bile bir ahlakı vardır savaşın. Savaşların en hasını, zulmün en keskinini yaşayanlardan Brecht’in yazdığı gibidir bu. Tıpkı onun sözünü ettiği o büyük sessizliğin olduğu andır. Dostun düşmanın sustuğu, herkesin saygıyla başını önüne eğip kulak kabarttığı o an: “…/ Bin dudak eski bir duayı ...
 • Egzoz, gaz, diploma…

  03 Ekim 2015 Yazarlar

  Volkswagen’in dünyanın dört bir yanında sattığı milyonlarca otomobilde ‘üçkağıt’ olduğu ortaya çıktı. Egzozlarından çıkan gazlar standartların 35 kat üstündeydi ama hileli yazılımla o iş hallolmuştu. Lafı fazla uzatmayayım, gaz da çıkarır, toz da çıkarır, bu kapitalizm pis iş neticede... *** Biliyorsunuz, bu Volkswagen otomobilleri Türkiye’de Ferit Şahenk’in Doğuş Holding’i satıyor. İşleri süper ama konumuz bu değil... Ferit Bey’in Doğuş’u aynı zamanda TüvTürk araç muayene istasyonlarının sahibi. Alman ortağıyla birlikte, senede 10 milyo...