logo

reklam

Gençlerin Özgürlük Şarkısı


Yaşar Seyman
yasarseyman@kirmizihaber.com
yasar_seyman

23.06.2013
Gezi Direnişi’nden sonra herkes birbirine soruyor:
“Bu kadar zeki, bu kadar mizah duygusu yüksek gençler bugüne kadar neredeydi?”
Ülkemizde, evimizde, üniversitelerimizde, işyerlerimizde, meydanlarda, sokaklarda her an bizimle birlikte yaşayan gençler. Bizim gençlerimiz. Biz onları hiç bizim yarınlarımız görmedik ki?
Özellikle erkekler yani babalar, bazı hafta sonu babaları çocuklarını göremediler. Çünkü onlar kendi ezberlerini bozamadılar. Erkek çocuk için ayrı kız çocuğu için ayrı yaşam reçeteleri var. “Şu okulu okumalısın. Spor yapıyorsan yıldız olmalısın. Ne iş yapıyorsan bir numara olmalısın. Yaşam senin sandığın kadar kolay değil baba parasıyla yaşamak kolay.” Gibi sıradan öneri ve yol haritaları gösterdiler. Kuşkusuz tüm babalar için bu tanım geçerli olamaz. Bunlar tanıklıklarımdan kalanlar…
Bazı annelerde klasik yaşam öğütleri, reçeteleri veriyorlar oysa bu gençler ‘Endüstri Devrimi’ gençleri değil ki? Bu gençler ‘İletişim Devrimi’ sonrası gençler. İnternetin bilgi nehirlerinden akıyorlar. Sizin klasik yolu çizilmiş yatağından akarken; batan nehirlerinizden olabilirler mi?
Anne ve babalar gençlere yol haritaları, başarı öyküleri anlatacaklarına; onları erinç, içtenlik, doğallık ortamında sevgiyle besleseler, yaşamlarına karışmasalar, onlarla arkadaş olsalar yaşam daha güzel olmaz mı?
Sanal medyaya kuşkuyla yaklaşan anne ve babalar çocuklarını anlayabilirler mi? Gençleri görebilirler mi? Toplumu çözebilirler mi? Facebook, tweet dünyasında inanılmaz güzelliklerle karşılaşıyor insan. Kuşkusuz her güzellik bir gül ise dikenleri olacaktır. Risk almaktan korkmamak gerek. Sorun korkaklıkta önce korkuyu yenmek lazım korkuyu. Yüreklerinize bağdaş kurmuş korkuyla yol almak olanaksız. 2000 yılında çıkan kitabımın adı: “Asmin/ Korkuyu Yenmeliyiz.’  Babalar ve anneler kendinizce zirve yapmış olabilirsiniz sonra sizin yaptığınız o zirve çocuklarınız tarafında yetersiz bulunur. Anne ve babaların en büyük zirvesi çocuğuyla kurduğu iletişimin günümüze yansımasıdır.
Gençlerimiz önce evden sonra okullardan, toplumsal yaşamdan, medyadan bu baskıyı yaşamaya ve biriktirmeye başladılar. Gezi direnişi bir kıvılcım yaktı.
Tweet’da birçok genç izliyorum. Birinin şu tweet’ına bakar mısınız? Kendini @internetvekili olarak tanımlıyor. Müthiş! Kutlanası bir özgüven! Son tweetlerinden biri “Brezilya’daki eylemden; hepimiz Yunan, Türk, Meksikalıyız. Bizim ülkemiz yok, biz devrimcileriz…”  yine aynı gençten bir başka tweet: “ Abdullah Cömert’in otopsi raporunda ölüm nedeni belli değilmiş. Faili meçhul’deki “fail” kelimesinin devlet olduğunu 100 yıldır biliyoruz.”
Bu gençler, lidersiz ve örgütsüz gençler. Yaşamını örgütlü yapılarda tüketen hatta yıllar önce sendika genel kurulunda “Bir kelebek kadar ömrüm olsa örgütlü yapılarda tüketirim.” Diyen biri olarak bu gençlerin lidersizliğini anlıyorum. Örgütlenme yolunu da bulacaklar. Bu gençlerin kuracakları örgütler de özgür olacak! Siyasi iktidarların arka bahçesi olup, üyelerinin haklarını korurken fren ayarı yapmayacaklar! Özgür örgütlerin özgür üyeleri ve özgür liderleri olacaklar.
Bu gençler aynı anda tepki duyuyor ve birleşiyor; ortak akılda buluşuyorlar. Kimin söylediğinden çok ne söylediğine bakıyorlar. Örneğin: “ Gezi Parkı Gezi Kalsın! Ağaçlar kesilmesin! Parkı korumak istiyorum! ”
Direniş Anadolu topraklarında var. Genlerimizde var. Emperyalist güçlere karşı direnen bir halkın çocukları; ‘Küresel Dünya’ ve iktidar baskılarına elbette başkaldırır. Özgürlük isterler.
Yıllardır değişimin ve dönüşümün dinamiği kadınlar ve gençler diye hem yazdım hem söyledim.
Özgürlük şarkıları söyleyen gençleri yalnız bırakmayın!
Yaşasın kadınlar ve gençler!
Özgürlük şarkısı söyleyen gençleri seviyorum!
YAŞAR SEYMAN

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Aleviliği bitirmek isteyen yol haritası

  24 Kasım 2015 Yazarlar

  AKP, Alevi açılımı için “yol haritası” açıklıyor. 13 yıldır yol açıyor, yol kapatıyor. Fakat ortada ne Alevilere ulaşan bir yol ne tek bir Alevi talebine karşılık veren yol var! Şimdi AKP’ye sormak gerekir; 13 yıldır Alevilere “hayır”, devletin Sünni inşasına “evet” demekten başka hangi yolu buldunuz? Alevilere eşit yurttaşlık ve eşit haklar yolu mu açıldı? Hayır. Cemevleri ibadethane olarak tanıyan yol mu açıldı? Hayır. Zorunlu ve mezhepçi din derslerini kaldıracak yol mu buldunuz? Hayır. Alevi köylerine ve mahallelerine zorla cami yapan...
 • Kürtler nasıl ‘terbiye’ edilir?

  23 Kasım 2015 Yazarlar

  Memleketin geleceği, Kürt meselesi, ülkenin batısındaki laik-demokratik duyarlılık, sol ve yanılsamalardan söz ediyorduk... Kaldığımız yerden devam edelim... En az üç parçaya bölünmüş toplumda, iktidarı gasp eden örgütlü gericiliğin karşısına dikilmek için, Kürtleri ve batıdaki laik-demokratik duyarlılığı ortak bir zeminde birleştirmek gerektiği açık. Oysa, ülkedeki derin parçalanmışlık bunu neredeyse imkansız hale getiriyor. İşçi sınıfı zeminine oturan bir sosyalist hareketimiz olsaydı, işimiz kolaylaşırdı. Zira patronlar emekçileri Kürt...
 • Aziz’in kurduğu köprü

  19 Kasım 2015 Yazarlar

  Artık ev gezmeleri, kaybedilen evlatlara birlikte ağlamak için yapılıyor. Rojava'da IŞİD yamyamlarına karşı savaşırken ölen ve ailesinin naşını almasına hâlâ izin verilmeyen Aziz Güler bir yanda, polisin evini basıp öldürdüğü Dilek Doğan öte yanda. Aziz'in ailesi Dilek'in ailesini ziyaret etti geçen akşam, evlatları için birlikte yandılar... Türkiye'de iktidar makamlarını gasp etmiş kravatlı IŞİD'liler izin vermiyor, Aziz'in naşı iki aydır sınırda bekletiliyor, ailesine verilmiyor. Öyle bir zorbalık ve vicdansızlıkla muhatabız ki, gençlerimizi...
 • Korkudan Oyumu HDP’ye Verdim

  06 Kasım 2015 Yazarlar

  Çocukken nelerden korktuğumu anımsamıyorum, sanırım çok da korkularım olmadı… En net anımsadığım okulu ilk kez kırdığım gün dolmuşta yanıma annemin oturduğu gündür. Evde olacaklardan değil, o sırada söyleyeceklerinden korkmuştum. Sadece kulağıma “Akşam görüşürüz evde, nereye böyle…” deyince rahatlamıştım. En yakın arkadaşım Feridun kaza geçirip ameliyat olmuştu, ona gittiğimi söyleyince evi de rahat atlatmıştım. Sanırım darbeler, asker ve polis benim korkusuz büyümeme neden oldu. Evimiz o kadar basıldı, babam o kadar gözaltına alındı ki kork...