logo

reklam

‘Hacı Bektaş’a imam hatip

Batıkent’te yeni açılan bir okul binasının üzerindeki 3 ayrı tabela görenleri şaşırttı. Tabelalar, Hacı Bektaş-ı Veli İlkokulu ve Ortaokulu ile aynı binaya Batıkent İmam Hatip Ortaokulu’nun (İHO) da açıldığını gösterdi.

 

cats

 

Sinan Tartanoğlu/Cumhuriyet-Ankara      Ankaralılar, Batıkent İHO’yu yakından tanıyor. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılı başında Kardelen İlköğretim Okulu içine açılan Batıkent İHO,velilerin yoğun itirazı üzerine bir villaya taşınmıştı. Villanın aylık kirası 4 bin TL’ye yaklaşınca, pahalı geldi ve Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Batıkent İHO’nun, yeni açılan Hacı Bektaş-ı Veli İlk ve Ortaokulu binasında açılmasına karar verdi.

Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Batıkent’te yaptırdığı yeni okulbinalarını eğitim öğretim yılına yetiştirmeye çalışıyor. İnşaatı tamamlanmak üzere olan okullardan biri de Hacı Bektaş-ı Veli İlkokulu veOrtaokulu. İlçe genelindeki okulların durumlarını yerinde belirlemek içinprogram hazırlayan Eğitim Sen Ankara 2 Nolu Şube yetkilileri bu yeniokulun özel durumunu Cumhuriyet Ankara ile paylaştı. Ankara’nın geçtiğimiz yıl çok tartıştığı bir sorunun yeni Hacı Bektaş-ı Veli İlk veOrtaokulu’nda “yeniden canlandığı” ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, geçtiğimiz eğitim öğretim yılı başında, 4+4+4 eğitim sistemi için Batıkent’te yaptığı kurum düzenlemesi ile Kardelen İlköğretim Okuluöğrencilerinin ve velilerinin büyük tepkisini çekmişti. Yapılan düzenlemeye göre, okulların açılmasına çok kısa bir süre kala, Kardelen İlköğretim Okulu’nun 3 sınıfının Batıkent İmam Hatip Ortaokulu’na ayrılması gerektiği belirtilmişti. Öğrencilerin ve velilerinin günler süren eylemleri bakanlığa geri adım attırmış, Batıkent İmam Hatip Ortaokulu’na kaydı yapılan öğrenciler için yine Batıkent’te yeni bir bina arayışına girilmişti.

 

Villa 4 bin TL kira pahalı geldi

Batıkent’te bir imam hatip ortaokulunu mutlaka açmak isteyen Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün soruna bulduğu çözüm Cumhuriyet Ankara’nın 26 Eylül 2012 tarihli manşetinden duyurulmuştu. Buna göre müdürlük, Kardelen İlköğretim Okulu öğrencilerinin ve velilerinin itirazı üzerine okulun penceresine “Taşınıyoruz” pankartı açmış, pankartın işaret ettiği adresin yine Batıkent’te “lüks bir villa” olduğu ortaya çıkmıştı. İHO inadını sürdürmek için villaya ayda yaklaşık 4 bin TL kira vermeyi göze alan yetkililer, “sorunu 1 yıl ertelemiş” ve Batıkent İHO’yu 2013-2014 eğitim öğretim yılı için açılacak başka bir okula taşımayı planlamıştı.

Eğitim Sen Ankara 2 Nolu Şube yetkililerinin aktardığı bilgiye göre, Batıkent’te yeni bir ilk ve ortaokul binası inşaa edildi. İnşaat bitmek üzereyken tabelalar asıldı. Ancak okulun duvarlarındaki 3 tabelayı görenler, geçen yılın Ankara eğitim gündeminin en önemli maddelerinden birini anımsadı. 3 tabeladan ikisi Hacı Bektaş-ı Veli İlk ve Ortaokulu’na işaret ederken, üçüncüsünün üzerinde Batıkent İmam Hatip Ortaokulu yazdığı görüldü.

Share
#

SENDE YORUM YAZ